Posted on

cannaseeds

Besides to buying seeds, you can also purchase a complete set of accessories allowing for immediate dissemination.

All of the Premium Cannabis Seeds that you can buy in our online shop possess a first-class genetic disposition. Moreover, our Dutch cultivator has refined and enhanced existing breeds. The key advantage being even higher yields of highly effective Cannabis.

Marijuana seeds for indoor and outdoor cultivation

Lowryder Autoflowering

Feminized seeds only grow into female plants with resin carrying buds. This will directly result in a higher yield of the home grown Cannabis. These seeds are best suited if the cultivator wants to skip the removal of the male plants and is only interested in breeding resin-carrying buds.

Other categories that have been favored by our customers are auto-flowering seeds as well as seeds used in medical treatments.

The seeds were selected according to their first-class germinal performance with particularly high yields, high-level resistance, and adaptability.

Additionally, our Cannabis seeds are always fresh and never purchased as bulk material. We only sell quality goods, assessing every seed before shipping. This is why we can guarantee that only seeds with the highest quality are delivered to our customers.

Terpény od CALI TERPENES si môžete kúpiť TU: Čo sú terpény? Terpény sú hlavnou zložkou esenciálnych olejov z mnohých rastlín, kvetov a ovocia, ako je levanduľa, citrón, borovica alebo konope a predstavujú ich vôňu a chuť. Okrem toho majú všetky liečivé vlastnosti a pôsobia ako prírodné riedidlá extraktov, olejov a živíc. Vysoká kvalita terpénov je pre nás veľmi

Policajný zásah v jednej z najväčších konopných bánk ponecháva celý priemysel v nemom úžase. Španielska agentúra pre lieky (AEDM) poverila Guardia Civil vykonaním operácie, pozastavila však aj vedecký projekt, ktorý spoločnosť uskutočňovala na univerzite v Baskicku. Na žiadosť vyšetrujúceho sudcu a protidrogového stíhania sú najväčšie španielske banky Dinafem, La Mota a Humboldt Seeds zo skupiny POT

Cannabidiol (CBD) je zlúčenina nachádzajúca sa v kanabisovej rastline. Rovnako ako jeho neslávny bratranec THC, CBD je kanabinoid a vyrába sa v žľazovitých trichómoch (malé, živicové “vlasy” na kvete a listoch) určitých odrôd rastliny konope. Rovnako ako THC, je to vysoko liečivá zlúčenina a zistilo sa, že je účinná pri liečbe mnohých rôznych chorôb rôznej

CALI TERPENES – CANNABISOVÉ PROFILY

Kanabinoidy sú rôznorodé skupiny chemických zlúčenín, ktoré sa viažu na špeciálne receptory v ľudskom tele, ktoré tvoria tzv. Endokanabinoidný systém. Metóda „key and lock“ sa často používa na opis tohto procesu. Ľudské telo má špecifické väzobné miesta („zámky“) na povrchu mnohých typov buniek a naše telo produkuje niekoľko endokanabinoidov („kľúčov“), ktoré sa viažu na tieto

V tomto článku sa stanovia dva druhy sekundárnych metabolitov, ktoré sú biosyntetizované rastlinami Cannabis sativa L. a pravdepodobne produkujú synergiu s účinkami kanabinoidov. Pozoruje sa, že kanabinoidy nie sú jedinými účinnými látkami v závode na výrobu kanabisu. Niektoré štúdie ukázali, že existujú rozdiely medzi účinkami spôsobenými čistými kanabinoidmi a účinkami spôsobenými rastlinami, hoci kanabinoidy

Plants will need different ratios of these nutrients during the vegetative and flowering phases, alongside adjustments in micronutrients like calcium, iron, magnesium, copper, and several others.

Ensure you are aware of the laws of your country.

By clicking ENTER, you confirm
you are
18 years or older

What’s the Ideal Temperature and Humidity for a Grow Tent?

Feminized cannabis seeds are 99.9% guaranteed to produce buds, making them perfect for indoor and outdoor growers. All of our feminized seeds are photoperiod, meaning you’ll need to strike the right balance of light and darkness to make them flower.

The average time from seed to harvest is around 3.5 months, but this varies according to the flowering time of your strain, and when you choose to make the switch from veg to bloom.

Are you aged 18 or over?

All of our feminized cannabis seeds fall under two subspecies—indica and sativa. Yet, these categories do little to describe the effects of individual strains—that’s more to do with terpene profiles—so if you want to try strains with different effects, we recommend reading the product description and datasheet to see which is suitable.